Diaphragmalignende tyndtarmsstrikturer efter behandling med ikkesteroide antiinflammatoriske stoffer.

P. H. Gaede, L. Helmsøe-Zinck, J. Brynskov

    Publikation: Bidrag til tidsskriftArtikelForskningpeer review

    Abstrakt

    Although final proof of a causal relationship is missing, it is believed that NSAID-induced lesions in the distal gut are common. We present a case where nine years of NSAID treatment appears to have caused characteristic, membrane-like strictures of the small intestine, and give a brief discussion of the possible pathogenetic mechanisms.

    Bidragets oversatte titelDiaphragm-like strictures of the small intestine after treatment with non-steroidal anti-inflammatory agents
    OriginalsprogDansk
    Sider (fra-til)2409-2411
    Antal sider3
    TidsskriftUgeskrift for laeger
    Vol/bind155
    Udgave nummer31
    StatusUdgivet - 2 aug. 1993

    Fingeraftryk Udforsk hvilke forskningsemner 'Diaphragmalignende tyndtarmsstrikturer efter behandling med ikkesteroide antiinflammatoriske stoffer.' indeholder.

    Citationsformater