Betalactamantibiotika kan medføre øget blødningstendens

Martin T. Mellerup*, Niels Eske Bruun, Jørn Dalsgaard Nielsen

*Corresponding author af dette arbejde

    Publikation: Bidrag til tidsskriftArtikelForskningpeer review

    Abstrakt

    Bleeding induced by beta-lactam antibiotics was reported for the first time in 1970. The phenomenon has been confirmed in subsequent studies but has never resulted in any general recommendations for, e.g., screening and treatment. Over a period of seven months, we diagnosed in our department three cases of presumed beta-lactam-induced bleeding in patients treated with high-dose penicillin for endocarditis and septic shock.

    Bidragets oversatte titelBleeding induced by beta-lactam antibiotics
    OriginalsprogDansk
    Sider (fra-til)2790-2791
    Antal sider2
    TidsskriftUgeskrift for laeger
    Vol/bind167
    Udgave nummer25-31
    StatusUdgivet - 20 jun. 2005

    Fingeraftryk

    Udforsk hvilke forskningsemner 'Betalactamantibiotika kan medføre øget blødningstendens' indeholder.

    Citationsformater